لیست-قیمت-ورق لیست قیمت ورق
لیست-قیمت-میلگرد لیست قیمت میلگرد
لیست-قیمت-تیرآهن لیست قیمت تیرآهن
لیست-قیمت-پروفیل لیست قیمت پروفیل
لیست-قیمت-لوله لیست قیمت لوله
لیست-قیمت-نبشی لیست قیمت نبشی
لیست-قیمت-ناودانی لیست قیمت ناودانی
لیست-قیمت-مفتولی لیست قیمت مفتولی
مقالات-علمی-آهن مقالات علمی آهن اخبار-بازار-آهن اخبار بازار آهن تحلیل-بازار-آهن تحلیل بازار آهن تحلیل-بازار-خودرو تحلیل بازار خودرو تحلیل-بازار-ارز تحلیل بازار ارز
گزینه-ها سفیران آهن زاینده رود
۰۳۱-۹۱۰۰۱۰۴۰ تلفن-تماس ورود | ثبت نام

طلا: 3,355,900 تومان

دلار: 0 تومان

بیتکوین: 65,114 دلار

بورس: 2,043,980

تمام سکه: 36,390,000 تومان

نیم سکه: 22,400,000 تومان

ربع سکه: 14,400,000 تومان

تتر: 59,155 تومان

یورو: 63,810 تومان

جستجو
صفحه-اصلی صفحه اصلی لیست-قیمت لیست قیمت بیشتر
لیست-قیمت-ورق لیست قیمت ورق
لیست-قیمت-میلگرد لیست قیمت میلگرد
لیست-قیمت-تیرآهن لیست قیمت تیرآهن
لیست-قیمت-پروفیل لیست قیمت پروفیل
لیست-قیمت-لوله لیست قیمت لوله
لیست-قیمت-نبشی لیست قیمت نبشی
لیست-قیمت-ناودانی لیست قیمت ناودانی
لیست-قیمت-مفتولی لیست قیمت مفتولی
فروش-ویژه فروش ویژه بلاگ وبلاگ بیشتر درباره-ما درباره ما ارتباط-با-ما ارتباط با ما

قیمت ورق چه تاثیری بر بازار آهن دارد؟

تاریخ انتشار تاریخ انتشار: ١۴۰۲/١١/١۷
تعداد بازدید ۲۳ بازدید
مدت مطالعه مدت مطالعه: ١۲ دقیقه
تعداد نظر ۰ نظر

ورق‌های فولادی از جمله اصلی‌ترین مواد و مصالح موردنیاز در بسیاری از صنایع هستند. بنابراین، قیمت ورق برای افراد فعال در زمینه تولیدات در کشور بسیار حیاتی خواهد بود. قیمت ورق یکی از اجزای تعیین‌کننده قیمت نهایی محصولات تولیدی محسوب می‌شود که می‌تواند شامل ساختمان‌ها، خودروها یا انواع محصولات دیگر باشد. به‌منظور برنامه‌ریزی بهتر در قیمت‌گذاری برای یک محصول یا پروژه در دست‌ساخت، کارفرما و سازنده باید درک دقیقی از عواملی که ممکن است در آینده نزدیک قیمت‌های ورق را تحت‌تاثیر قرار دهند، داشته باشند. نوسانات قیمت ورق های فولادی بر محصولات زیادی از بازار آهن تاثیر میگذارند. تا انتهای این مطلب با سفیران آهن همراه باشید تا شما را با تاثیراتی که نوسانات قیمت ورق های فولادی بر بازارآهن دارند بیشتر آشنا کنیم. شما میتوانید جهت استعلام قیمت انواع ورق فولادی به شماره 91001040-031 از شرکت سفیران آهن تماس بگیرید.

قیمت ورق چه تاثیری بر بازار آهن دارد

انواع ورق های فولادی چه اهمیتی در صنایع دارند؟

ورق و آهن به ‌عنوان مواد اولیه حیاتی در صنایع مختلف، از ساخت‌ و ساز های عظیم تا تولید اجزای کوچک‌تر در صنایع ماشین‌سازی و الکترونیک، جایگاه بسیار مهمی دارند. این مواد با تنوع زیاد، به‌صورت ورق‌ها و اجزا فلزی، در بازارهای مختلف قابل‌دسترس هستند. ورق های فولادی ماده اولیه اصلی جهت تولید بسیاری از دیگر آهن آلات هستند. از مهم ترین محصولات آهنی که ماده اولیه پایه آنها ورق است میتوان به انواع لوله، قوطی و پروفیل، نبشی و ناودانی اشاره کرد.

اهمیت و کاربرد ورق سیاه در صنعت

ورق سیاه یک نوع ورق فولادی محسوب می‌شود که فاقد پوشش گالوانیزه یا رنگ‌آمیزی است. این نوع ورق معمولا در ساخت‌وسازهایی که نیاز به استحکام بالا و پوشش خارجی ندارند، استفاده می‌شود. ورق سیاه، ورقی از جنس فولاد است که در دمای بالای 1200 درجه‌ی سانتیگراد، تحت فشار قرار می‌گیرد. ورق سیاه کاربرد گسترده ای در سازه ها و تجهیزات صنعتی دارد و به علت فرآیند نوردگرم قالب‌پذیر و منعطف می‌شود که به آن ورق نورد گرم یا به طور خلاصه ورق سیاه گفته میشود.

کاربرد این ورق فولادی بستگی به میزان ضخامت و ابعاد آن متفاوت میباشد. اما به طور کلی از این ورق جهت ساخت بدنه کشتی و ماشین آلات، خودروسازی، ساخت استادیوم‌های ورزشی، ساختمان‌ها و آسمان‌خراش‌ها و ساخت پل‌ها و اتصالات تقویت‌ کننده و انواع ماشین‌آلات سنگین و بولدوزر و همچنین مخازن تحت‌فشار و تجهیزات دریایی و صنعت کشاورزی و ساخت مجسمه و آثار تزئینی و بدنه دستگاه های مونتاژ و صنعت پتروشیمی استفاده میشود. در ادامه مطلب با سفیران آهن همراه باشید تا به بررسی تفاوت های ورق روغنی با ورق سیاه و اهمیت و کاربرد ورق روغنی در صنعت بپردازیم.

اهمیت و کاربرد ورق های فولادی در صنعت

ورق روغنی چه اهمیتی در صنعت دارد؟

ورق روغنی در دسته ورق های نورد سرد بوده و با پوشش یک لایه روغن محافظتی از زنگ‌زدگی و خوردگی تولید می‌شود. این ورق در شرایطی که نیاز موقت به حفاظت از ورق باشد، مورداستفاده قرار می‌گیرد. قیمت روز ورق روغنی در دوره‌های زمانی در نوسان است. بیشترین تفاوت های این دو ورق برگرفته از فرآیند تولید آنها است. ورق سیاه توسط فرآیند نوردگرم تولید شده در حالی که ورق روغنی با فرآیند نوردسرد تولید میشود. محصولات حاصل از نوردگرم در دمایی بالاتر از 950 درجه سانتی‌گراد قرارگرفته به همین دلیل شکل پذیری راحت تری دارند و به علت این که فرآیند گرمادهی در محصولات نوردگرم معمولا یک بار انجام میشود، قیمت کمتری نسبت به محصولات نورد سرد دارد. 

اما محصولات فولادی حاصل از نوردسرد از آنجا که پس از آن که تحت دمای بالا قرار میگیرند، اسیدشویی شده و سپس روغن کاری و نوردسرد میشوند، ثبات و توان کششی بالاتری دارند. تمامی محصولات فولادی حاصل از نوردسرد، پوشش سطحی با کیفیت تری داشته و دارای میزان کربن کمتری نسبت به ورق نوردگرم هستنند. عملیات نوردسرد مدت زمان بالاتری نسبت به فرآیند نوردگرم دارد. این تفاوت در فرآیند تولید، باعث تفاوت هایی در ویژگی های ورق سیاه و ورق روغنی میشود که در نهایت باعث اختلاف قیمت ورق سیاه با ورق روغنی میشود. 

عوامل اصلی تاثیر گذار بر نوسان قیمت‌ ورق

مواردی وجود دارد که تغییرات آن‌ها با تاثیر قوی‌تری بر قیمت‌های ورق و انواع آهن آلات از جمله قیمت انواع ورق رنگی، گالوانیزه، تیرآهن و پروفیل و لوله همراه خواهد بود. این امر به‌دلیل ارتباط مستقیم آن‌ها با صنعت فولاد و آهن است از مهمترین این موارد میتوان به قیمت جهانی فولاد و نوسانات ارز و وصعیت بورس و عرضه و تقاضا و کسفست و قیمت مواد اولیه اشاره کرد. تا انتهای مطلب با سفیران آهن همراه باشید تا شما را با موارد گفته شده در خصوص تاثیر بر قیمت ورق و آهن آلات دیگر آشنا کنیم.

عوامل اساسی موثر در تغییر قیمت‌ ورق

نوسانات قیمت جهانی فولاد و فلزات

قیمت روز آهن آلات به‌شدت تحت ‌تاثیر قیمت جهانی فولاد و فلزات قرار دارد. تغییرات جهانی در قیمت فلزات خام و فولاد به وضعیت عرضه و تقاضای جهانی، وضعیت داخلی کشورهای دارای معادن بزرگ و دیگر عوامل سیاسی بستگی دارد. در حال‌حاضر، کشورهای درحال‌توسعه بیش از نیمی از فولاد جهان را تامین می‌کنند. به‌همین‌دلیل وضعیت سیاسی ناپایدار اکثر این کشورها، به تغییر در قیمت ورق در سطح جهانی منجر می‌شود. از سوی دیگر، سهم چشمگیر کشور چین در این معادله حدود 30 درصد است. بنابراین، تصمیمات و سیاست‌های این کشور، نه‌تنها بر قیمت انواع ورق بلکه به‌شدت بر تحولات جهانی فلزات تاثیرگذار خواهد بود. برای مشاهده قیمت روز مقاطع فولادی وارد سایت سفیران آهن شوید.

بررسی تاثیر نوسان قیمت ارز

بسیاری از مواد اولیه و دستگاه‌ها برای تولید ورق از خارج از کشور تامین می‌شود. افزایش قیمت ارز در واقع به معنای افزایش هزینه تولید برای تولیدکنندگان داخلی خواهد بود، زیرا بسیاری از مواداولیه وابسته‌ به نرخ ارز هستند. از سوی دیگر، تولیدکنندگان ایرانی یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان ورق‌های فولادی برای بسیاری از کشورها، ازجمله کشورهای همسایه، به‌شمار می‌روند.

با افزایش نرخ دلار، این تولیدکنندگان تمایل بیشتری به صادرات پیدا می‌کنند. این امر هم به افزایش سود آنها کمک خواهد کرد و هم جبران بهتری برای هزینه‌های واردات خواهد بود. افزایش صادرات با نرخ تولید ثابت، منجر به کاهش عرضه در کشور می‌شود و درنتیجه، قیمت‌های ورق افزایش می‌یابد. نکته مهم این است که افزایش قیمت ارز همراه با کاهش ارزش پول ملی خواهد بود و درواقع، این عامل باعث افزایش قیمت انواع ورق فولادی و دیگر محصولات می‌شود.

تاثیر نوسانات قیمت جهانی فولاد و  قیمت ارز بر قیمت ورق و آهن آلات

عرضه و تقاضا در کشور

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت‌ انواع ورق، نرخ عرضه‌ و تقاضا در کشور است. بدون شک، هر چه تقاضا برای ورق بیشتر باشد، قیمت آن نیز به طبع بالاتر خواهد رفت. به‌طورکلی، وضعیت صنایع مختلف نیز نقش مهمی در تنظیم عرضه‌وتقاضا ایفا می‌کند. در مواجهه با رکود، صنایع خودروسازی و مسکن، احتمال دارد تقاضای ورق را کاهش دهند که به‌تبع آن می‌تواند باعث کاهش یا استوار ماندن قیمت‌های ورق شود. این عامل نیز به شکل فصلی تغییر می‌کند.

وضعیت اقتصادی کلان کشور و شاخص بورس

وضعیت اقتصادی کلان کشور، تاثیرگذار بر عرضه‌وتقاضا و هزینه‌های نیروی انسانی تولیدکننده است. با افزایش سالانه دستمزدها، هزینه‌های تولید ورق نیز افزایش می‌یابد و تولیدکننده ناچار به افزایش قیمت محصولات خود خواهد بود. سهام بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده مقاطع فولادی، از جمله ورق در کشور، در بازار بورس به فروش می‌رسد. وضعیت شاخص‌های مختلف بورس، ازجمله عواملی است که به‌طور لحظه‌ای بر قیمت ورق فلزی و فولادی تاثیر می‌گذارد.

کیفیت و استاندارد های تولید ورق

همه تولیدکنندگان ورق در کشور با یک روش و یک کیفیت مشخص و یکسان ورق تولید نمی‌کنند. هرکدام از آن‌ها از مواداولیه متفاوتی استفاده می‌کنند که احتمال دارد در کیفیت با یکدیگر تفاوت داشته باشند و در نتیجه قیمت ورق‌های آنها نیز متفاوت باشد. در ادامه مطلب با سفیران آهن همراه باشید تا شما را با دیگر موارد موثر بر قیمت ورق و بازار آهن آشنا کنیم.

وضعیت اقتصادی کلان کشور و شاخص بورس

علاوه ‌بر این، فرآیند تولید نیز در همه کارخانه‌ها یکسان نیست و تکنولوژی‌های پیشرفته در عین افزایش سرعت تحویل سفارشات، احتمال دارد باعث تغییر در قیمت انواع ورق شود. این تغییر، ضرورتا به معنای افزایش قیمت نخواهد بود. گاهی استفاده از دستگاه‌های به‌روز و دیجیتالی منجر به کاهش نیروی انسانی موردنیاز، کاهش مصرف انرژی و افزایش تولید خواهد شد که به‌تبع آن می‌تواند کاهش قیمت را با خود همراه بیاورد. مجموعه‌ای از این عوامل، همراه با افزایش کیفیت، هزینه واردات، نگهداری از دستگاه‌ها و نیاز به نیروی انسانی آموزش‌دیده‌تر، احتمالا باعث کاهش یا افزایش قیمت ورق تولید شده توسط یک تولیدکننده نسبت به دیگری شود.

هزینه مواد اولیه ازجمله آهن و سایر فلزات

بیشترین مقدار مواداولیه موردنیاز برای تولید ورق آهن از داخل کشور تامین می‌شود که شامل سنگ‌آهن، قراضه، و آهن اسفنجی خواهد بود. هرگونه تغییر در هزینه این مواد اولیه، تاثیر مستقیمی در قیمت انواع ورق خواهد داشت.

لازم به‌ذکر است برخی از تامین‌کنندگان نیز می‌توانند از خارج از کشور باشند که جدا از مسائل مرتبط با ارز، احتمال دارد قیمت مواد‌ اولیه خود را افزایش دهند. علاوه‌ بر این، قیمت دیگر فلزات مورد نیاز برای آلیاژ ورق فولادی نیز بر قیمت نهایی این محصول تاثیر می‌گذارد.

تاثیر قیمت مواد اولیه از جمله شمش آهن و سایر فلزات بر بازار آهن

جمع‌بندی

قیمت ورق در بازار آهن تحت‌تاثیر عوامل گوناگونی قرار دارد که تاثیر مستقیم یا غیرمستقیم بر قیمت این محصولات دارند. تغییرات در قیمت فلزات جهانی، از جمله قیمت آهن و فولاد، افت‌وخیز قیمت ارز، میزان عرضه و تقاضا در بازار و حتی وضعیت بازار بورس از جمله عوامل موثر بر تغییرات قیمت انواع ورق در بازار آهن محسوب می‌شوند. همچنین قیمت ورق میتواند بر قیمت دیگر مقاطع فولادی مثل قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن تاثیر گذار باشد.

ضمن تشکر از شما کاربران گرامی که تا این بخش از مقاله با ما همراه بودید، لطفا نظرات و پیشنهادات و انتقادات سازنده خود را با ما در میان بگذارید. امیدواریم که این مطلب مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته و بتوانیم به اطلاعات و آگاهی شما در خصوص اهمیت ورق فولادی در صنعت و تاثیرات ورق های فولادی بازارآهن هر چند به میزان کم افزوده باشیم.

ارسال دیدگاه

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران

● مطالب مرتبط

عوامل موثر بر قیمت آهن آلات ساختمانی هزینه ساخت سوله چقدر است؟ چرا قیمت آهن آلات نوسان دارد؟ آشنایی با دستگاه گیوتین و روش های برشکاری با آن
پشتیبانی-واتساپ پشتیبانی واتساپ پشتیبانی-تلگرام پشتیبانی تلگرام پشتیبانی-ایتا پشتیبانی ایتا