لیست-قیمت-ورق لیست قیمت ورق
لیست-قیمت-میلگرد لیست قیمت میلگرد
لیست-قیمت-تیرآهن لیست قیمت تیرآهن
لیست-قیمت-پروفیل لیست قیمت پروفیل
لیست-قیمت-لوله لیست قیمت لوله
لیست-قیمت-نبشی لیست قیمت نبشی
لیست-قیمت-ناودانی لیست قیمت ناودانی
لیست-قیمت-مفتولی لیست قیمت مفتولی
مقالات-علمی-آهن مقالات علمی آهن اخبار-بازار-آهن اخبار بازار آهن تحلیل-بازار-آهن تحلیل بازار آهن تحلیل-بازار-خودرو تحلیل بازار خودرو تحلیل-بازار-ارز تحلیل بازار ارز
گزینه-ها سفیران آهن زاینده رود
۰۳۱-۹۱۰۰۱۰۴۰ تلفن-تماس ورود | ثبت نام

طلا: 3,352,400 تومان

دلار: 0 تومان

بیتکوین: 66,520 دلار

بورس: 2,045,150

تمام سکه: 36,795,000 تومان

نیم سکه: 22,600,000 تومان

ربع سکه: 14,600,000 تومان

تتر: 58,901 تومان

یورو: 63,200 تومان

جستجو
صفحه-اصلی صفحه اصلی لیست-قیمت لیست قیمت بیشتر
لیست-قیمت-ورق لیست قیمت ورق
لیست-قیمت-میلگرد لیست قیمت میلگرد
لیست-قیمت-تیرآهن لیست قیمت تیرآهن
لیست-قیمت-پروفیل لیست قیمت پروفیل
لیست-قیمت-لوله لیست قیمت لوله
لیست-قیمت-نبشی لیست قیمت نبشی
لیست-قیمت-ناودانی لیست قیمت ناودانی
لیست-قیمت-مفتولی لیست قیمت مفتولی
فروش-ویژه فروش ویژه بلاگ وبلاگ بیشتر درباره-ما درباره ما ارتباط-با-ما ارتباط با ما

پروفیل چیست و چه کاربردی دارد؟

تاریخ انتشار تاریخ انتشار: 1402/6/28
تعداد بازدید 43 بازدید
مدت مطالعه مدت مطالعه: 16 دقیقه
تعداد نظر 0 نظر

پروفیل یکی از مقاطع فولادی تولید شده در صنعت فولاد است که اغلب در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد و با استفاده از جوشکاری، قالب گیری  بدست می آید و شامل قسمت مختلف مانند بال، ستون، تیر، ناودان و ... می باشد. پروفیل در حوزه های مختلف صنعت کاربرد های زیادی دارد که عمده مصرف آن در ساخت و ساز می باشد و اشکال مختلفی دارد و بر اساس ظاهر و نوع تولید آن دسته بندی می شود. پروفیل ساخته شده از ورق های فولادی با ضخامت های گوناگون است.

در این مقاله سعی بر آن است که شما را با مفهوم و نوع ساخت و موارد استفاده پروفیل آشنا سازیم و شما را در امر خرید یاری نماییم. در ادامه برای شرح دقیق پروفیل و کاربرد های هر کدام به اجزای مختلف آن اشاره می کنیم. با سفیران آهن همراه باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

پروفیل چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

برای درک بهتر ساختار پروفیل به تشریح اجزای پروفیل میپردازیم. این اجزا عبارتند از بال، ستون، تیر، ناودان و مهره پیچ که در ادامه توضیح داده شده است.

بال (Flange) پروفیل:

 بال یا لبه بالای پروفیل، بخشی است که در عرض عمودی قرار دارد و معمولاً وظیفه تحمل بارهای فشاری را بر عهده دارد. بال می‌تواند شکل مستطیلی، مربعی، دایره‌ای یا شکل دیگری داشته باشد.

ستون (Web) پروفیل:

ستون یا بخش وسطی پروفیل فولادی است که بین دو بال قرار می‌گیرد. ستون عمدتاً بارهای کششی را تحمل می‌کند و می‌تواند شکل مستطیلی، مربعی، دایره‌ای یا شکل دیگری داشته باشد.

تیر (Beam) پروفیل:

 تیر یا لبه جانبی پروفیل، بخشی است که در عرض عمودی قرار دارد و بین بال و ستون قرار می‌گیرد. تیرها معمولاً بارهای خمشی را تحمل می‌کنند و می‌توانند شکل مستطیلی، مربعی، دایره‌ای یا شکل دیگری داشته باشند.

ناودان (Flange Connection) پروفیل:

ناودان‌ها یا اتصالات بال و ستون، اتصالاتی هستند که بین بال و ستون پروفیل فولادی قرار می‌گیرند. این اتصالات برای افزایش استحکام و پایداری سازه استفاده می‌شوند.

مهره و پیچ (Bolt and Nut) پروفیل:

مهره و پیچ‌ها برای اتصال قطعات پروفیل فولادی به یکدیگر استفاده می‌شوند. آنها به منظور تثبیت و نگهداری اجزای پروفیل در موقعیت صحیح و ایجاد اتصالات محکم استفاده می‌شوند.

ترکیب این اجزا با یکدیگر و نحوه اتصال آنها به شکل‌دهنده‌ی نهایی پروفیل فولادی می‌شود که بسته به نیازهای سازه و طراحی، متفاوت خواهد بود. این اجزا با همکاری و اتصال به یکدیگر، ساختار مقاوم و پایدار پروفیل فولادی را شکل می‌دهند. در ادامه به معرفی انواع پروفیل از لحاظ شکل ظاهری می پردازیم. با سفیران آهن همراه باشید.

انواع پروفیل از لحاظ شکل ظاهری کدامند؟

پروفیل‌های بیضوی (I-Beam):

این پروفیل‌ها دارای شکل بیضوی و قسمت‌های عرضی با عرض بزرگتر در بالا و پایین و عرض کوچکتر در وسط هستند. این پروفیل‌ها برای استفاده در سازه‌های فلزی و فولادی، پل‌ها، ساختمان‌ها و سایر بناها استفاده می‌شوند. آنها معمولاً با نام‌های I-Beam، Universal Beam (UB) یا W-Beam شناخته می‌شوند.

پروفیل‌های H (H-Beam):

 این پروفیل‌ها دارای شکل H هستند و دو قسمت عرضی متصل به یک قسمت عمودی را شامل می‌شوند. پروفیل‌های H برای استفاده در سازه‌های بلند، ساختمان‌های صنعتی و پل‌ها استفاده می‌شوند و بسته به اندازه و وزن می‌توانند با نام‌های H-Beam، Universal Column (UC) یا W-Beam شناخته شوند.

پروفیل‌های U (Channel):

این پروفیل‌ها دارای شکل U هستند و دو لبه موازی را در بالا و پایین دارند. پروفیل‌های U برای استفاده در سازه‌های فولادی، ساختمان‌ها، پل‌ها و سایر بناها مناسب هستند و با نام‌های U-Channel، C-Channel یا U-Profile شناخته می‌شوند.

پروفیل‌های L (Angle):

 این پروفیل‌ها دارای شکل L هستند و دو لبه عمودی متصل به یک زاویه 90 درجه را دارند. پروفیل‌های L برای استفاده در سازه‌های فولادی، ساختمان‌ها، بناها و سیستم‌های حمل و نقل مناسب هستند و با نام‌های Angle، L-Profile یا Angle Iron شناخته می‌شوند.

پروفیل‌های T (T-Beam):

این پروفیل‌ها دارای شکل T هستند و یک لبه افقی (قسمت بالا) و یک لبه عمودی (قسمت عرضی) را دارند. پروفیل‌های T برای استفاده در سازه‌های فولادی، پل‌ها، ساختمان‌ها و سایر بناها مناسب هستند و با نام‌های T-Beam، T-Profile یا T-Bar شناخته می‌شوند.

پروفیل‌های C (C-Channel):

این پروفیل‌ها دارای شکل C هستند و یک لبه عمودی (قسمت عرضی) و دو لبه افقی را دارند. پروفیل‌های C برای استفاده در سیستم‌های حمل و نقل، سازه‌های فولادی و ساختمان‌ها مناسب هستند و با نام‌های C-Channel یا C-Profile شناخته می‌شوند.

پروفیل‌های کروم (Round Tube):

 این پروفیل‌ها دارای شکل استوانه‌ای (دایره) هستند و قطر مشخصی را دارند. پروفیل‌های کروم برای استفاده در سیستم‌های لوله‌کشی، سازه‌های فلزی و سایر برنامه‌های صنعتی استفاده می‌شوند و با نام‌های Round Tube، Pipe یا Circular Hollow Section شناخته می‌شوند.

پروفیل‌های مربعی (Square Tube):

این پروفیل‌ها دارای شکل مربع هستند و طول لبه‌ها در یک اندازه است. پروفیل‌های مربع نیز برای استفاده در سازه‌های فلزی، ساختمان‌ها و برنامه‌های صنعتی مناسب هستند و با نام‌های Square Tube، Square Pipe یا Square Hollow Section شناخته می‌شوند.

پروفیل z :

در مورد پروفیل Z، این پروفیل یکی از انواع پروفیل‌های فولادی است که شکل مشابه حرف Z دارد. این پروفیل به صورت عمودی استفاده می‌شود و برای ایجاد استحکام و پایداری در سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروفیل Z معمولاً در سیستم‌های سقفی، سیستم‌های دیواری، پل‌ها، استراکچرهای فلزی و سازه‌های صنعتی استفاده می‌شود. این پروفیل با توجه به شکل و ساختار خاص خود، استحکام بالا و قابلیت انعطاف‌پذیری را در سازه‌ها فراهم می‌کند.

این دسته بندی‌ها تنها برخی از پروفیل‌های فولادی رایج هستند و در بازار ممکن است نوع‌ها و اندازه‌های دیگری نیز وجود داشته باشد که بر اساس نیاز های مختلف مشتریان سفارشی میشوند. سفیران آهن با پیش بینی نیاز های مختلف مشتریان در بازار آهن تمامی خدمات سفارشی سازی انواع پروفیل را انجام میدهد. جهت مشاهده قیمت انواع پروفیل از همه کارخانه ها به صفحه قیمت پروفیل مراجعه کنید. در ادامه به انواع دسته بندی پروفیل از دیگاه کاربرد هر کدام میپردازیم.

انواع پروفیل از دیدگاه کاربرد کدامند؟

در صنعت پروفیل را به دو دسته ساختمانی و صنعتی نیز تقسیم می کنند. پروفیل هایی که در ساخت درب و پنجره و نرده و راه پله و مواردی مشابه به آن که در امورات ساخت انواع ساختمان استفاده می شوند را پروفیل ساختمانی نام گذاری می کنند و به پروفیل های استفاده شده در صنایع کوچک و بزرگ مانند خودرو سازی، ساخت پل و مواردی از این دسته را، پروفیل صنعتی میگویند. در ادامه به شرح کاربرد انواع پروفیل ساختمانی و صنعتی می پردازیم.

پروفیل I چیست و در کجا کاربرد دارد؟

به طور کلی پروفیل I به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر بارهای فشاری و کششی مناسب کاربردهای سازه‌ای می‌باشد.

پروفیل T چه کاربردی دارد؟

کاربرد پروفیل T در ساخت و ساز

پروفیل T در ساخت و ساز برای ایجاد ستون‌ها، بالشتک‌ها، قواره‌ها، و قاب‌های ساختمانی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، در ساختمان‌های فلزی، پروفیل T ممکن است برای ایجاد ستون‌ها و قواره‌های سازه استفاده شود.

کاربرد پروفیل T در صنعت خودروسازی

پروفیل T در صنعت خودروسازی برای تقویت و ساختاردهی بخش‌های مختلف خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پروفیل در قاب‌های خودرو، ستون‌های سقف و ستون‌های ستون پایه استفاده می‌شود.

کاربرد پروفیل T در صنعت دریایی

پروفیل T به عنوان یک عنصر سازه‌ای در ساخت قایق‌ها، کشتی‌ها و سازه‌های دریایی استفاده می‌شود. این پروفیل در قاب سازه‌های کشتی، ستون‌های پشتیبان و قسمت‌های سازه‌های دریایی دیگر به کار می‌رود.

کاربرد پروفیل T در صنعت ماشین‌سازی

پروفیل T در صنعت ماشین‌سازی برای ساخت قطعات مختلفی مانند قاب‌ها، بسترها، پلتفرم‌ها و قطعات سازه‌ای استفاده می‌شود.

کاربرد پروفیل T در صنعت الکتریکی و الکترونیکی

پروفیل T در برخی کاربردهای صنعت الکتریکی و الکترونیکی نیز استفاده می‌شود، به عنوان مثال در ساخت قاب‌های رک‌های سرور، قاب‌های تجهیزات الکترونیکی و برخی قطعات ساختمانی دیگر.

به طور کلی، پروفیل T به دلیل استحکام و سازگاری خود با بارهای عمودی و افقی، مورد توجه قرار می‌گیرد و در صنایع و کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود.

 پروفیل C چه کاربردی دارد؟

کاربرد پروفیل C در ساخت و ساز

پروفیل C در صنعت ساخت و ساز برای ایجاد ستون‌ها، قواره‌ها، بالشتک‌ها، و فریم‌های سازه‌ای استفاده می‌شود. این پروفیل در ساختمان‌های فلزی، سیستم‌های کاورشدة دیوارها، سقف‌ها و نمای خارجی استفاده می‌شود.

کاربرد پروفیل C در صنعت خودروسازی

پروفیل C در صنعت خودروسازی برای تقویت و ساختاردهی بخش‌های مختلف خودرو استفاده می‌شود. این پروفیل در ساخت قاب‌ها، ستون‌ها، پلتفرم‌ها و قطعات سازه‌ای در خودروها به کار می‌رود.

کاربرد پروفیل C در صنعت ماشین‌سازی

پروفیل C در صنعت ماشین‌سازی برای ساخت قطعات مختلفی مانند قاب‌ها، بسترها، پلتفرم‌ها و قطعات سازه‌ای استفاده می‌شود. این پروفیل در ساخت ماشین‌آلات صنعتی، قطعات اتومبیل و تجهیزات صنعتی دیگر استفاده می‌شود.

کاربرد پروفیل C در صنعت الکتریکی و الکترونیکی

پروفیل C در برخی کاربردهای صنعت الکتریکی و الکترونیکی نیز استفاده می‌شود. به عنوان مثال، در ساخت قاب‌های رک‌های سرور، قاب‌های تجهیزات الکترونیکی و برخی قطعات ساختمانی دیگر استفاده می‌شود.

کاربرد پروفیل C در سیستم‌های آلومینیومی

پروفیل C در سیستم‌های آلومینیومی نیز استفاده می‌شود. این پروفیل در ساخت درب‌ها، پنجره‌ها، پارتیشن‌ها، سقف‌ها و سیستم‌های تقسیم‌بندی فضا به کار می‌رود.

به‌طور کلی، پروفیل C به دلیل ساختار ساده و استحکام خود، در صنایع و کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود و قابلیت انعطاف در طراحی و استفاده را فراهم می‌کند. برای اطلاع از قیمت انواع پروفیل صنعتی از همه کارخانه های کشور به صفحه قیمت پروفیل صنعتی وارد شوید.

پروفیل U چه کاربردی دارد؟

کاربرد پروفیل U در ساخت و ساز

پروفیل U در صنعت ساخت و ساز به عنوان بسترها، قواره‌ها، و پشتیبان‌ها استفاده می‌شود. این پروفیل به عنوان المان‌های سازه‌ای در ساختمان‌ها، پل‌ها، پلتفرم‌ها و سیستم‌های حفاظتی بکار می‌رود.

کاربرد پروفیل U در صنعت خودروسازی

پروفیل U در صنعت خودروسازی برای تقویت و ساختاردهی بخش‌های مختلف خودرو استفاده می‌شود. این پروفیل در ساخت قاب‌ها، ستون‌ها، پلتفرم‌ها و قطعات سازه‌ای در خودروها به کار می‌رود.

کاربرد پروفیل U در صنعت ماشین‌سازی

پروفیل U در صنعت ماشین‌سازی برای ساخت قطعات مختلفی مانند ریل‌ها، بسترها، پلتفرم‌ها و قطعات سازه‌ای استفاده می‌شود. این پروفیل در ساخت ماشین‌آلات صنعتی، قطعات اتومبیل و تجهیزات صنعتی دیگر استفاده می‌شود.

کاربرد پروفیل U در صنعت الکتریکی و الکترونیکی

پروفیل U در برخی کاربردهای صنعت الکتریکی و الکترونیکی نیز استفاده می‌شود. به عنوان مثال، در ساخت قاب‌های رک‌های سرور، قاب‌های تجهیزات الکترونیکی و قطعات سازه‌ای دیگر استفاده می‌شود.

کاربرد پروفیل U در صنایع آب و فاضلاب

پروفیل U در صنایع آب و فاضلاب برای ساخت قاب‌ها، پره‌ها، و پشتیبان‌ها استفاده می‌شود. این پروفیل به عنوان المان‌های سازه‌ای در سیستم‌های خطوط لوله، تاسیسات آب و فاضلاب و تجهیزات مربوط به آن‌ها به کار می‌رود.

به‌طور کلی، پروفیل U به دلیل ساختار ساده و استحکام خود، در صنایع و کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود و می‌تواند به عنوان عنصری برای سازه‌ها و قطعات ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد.

پروفیل L چه کاربردی دارد؟

پروفیل L در دسته پروفیل های صنعتی قرار میگیرد اما در بخش هایی مانند مبلمان و دکوراسیون و صنایع ساخت و ساز به عنوان پروفیل ساختمانی قرار میگیرد. در ادامه به شرح کاربرد های پروفیل L در صنایع گوناگون میپردازیم.

کاربرد پروفیل L در ساخت و ساز

 پروفیل L در صنعت ساخت و ساز برای ساخت قاب‌ها، ستون‌ها، ریل‌ها، قطعات نگهدارنده و سازه‌های داخلی استفاده می‌شود. این پروفیل در ساختمان‌ها، پل‌ها، پلتفرم‌ها، نرده‌ها، درب‌ها و پنجره‌ها به کار می‌رود.

کاربرد پروفیل L در صنعت خودروسازی

پروفیل L در صنعت خودروسازی برای تقویت و ساختاردهی قطعات خودرو استفاده می‌شود. این پروفیل در ساخت قاب‌ها، ستون‌ها، پلتفرم‌ها و قطعات ساختمانی خودروها به کار می‌رود.

کاربرد پروفیل L در صنعت ماشین‌سازی

 پروفیل L در صنعت ماشین‌سازی برای ساخت قطعات مختلفی مانند قاب‌ها، بسترها، پلتفرم‌ها و قطعات سازه‌ای استفاده می‌شود. این پروفیل در ساخت ابزارها، قطعات ماشین‌آلات صنعتی و تجهیزات صنعتی دیگر استفاده می‌شود.

کاربرد پروفیل L در صنعت الکتریکی و الکترونیکی

 پروفیل L در برخی کاربردهای صنعت الکتریکی و الکترونیکی نیز استفاده می‌شود. به عنوان مثال، در ساخت قاب‌های رک‌های سرور، قطعات تجهیزات الکترونیکی و قطعات سازه‌ای دیگر استفاده می‌شود.

کاربرد پروفیل L در مبلمان و دکوراسیون داخلی

 پروفیل L در صنعت مبلمان و دکوراسیون داخلی برای ساخت قاب‌ها، سازه‌ها، قطعات نگهدارنده و تزئینات استفاده می‌شود. این پروفیل در ساخت میزها، صندلی‌ها، قفسه‌ها، کابینت‌ها و سایر قطعات دکوراتیو به کار می‌رود.

به‌طور کلی، پروفیل L به دلیل ساختار خاص خود و قابلیت استحکام، در صنایع و کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود و می‌تواند به عنوان عنصری برای سازه‌ها و قطعات ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای مشاهده قیمت پروفیل های ساختمانی از همه کارخانه ها به صفحه قیمت پروفیل ساختمانی وارد شوید.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی کاربرد انواع پروفیل در صنعت و ساخت و ساز های گوناگون پرداختیم. قبل از خرید پروفیل یا هرگونه محصولات فولادی از هر شرکت یا کارخانه می توانید با گرفتن مشاوره دقیق و کارشناسی از نکات کلیدی انتخاب پروفیل یا محصول مورد نظر خود آگاه شوید و در ادامه با استعلام قیمت و آگاهی از قیمت کارخانه و مکان بارگیری خریدی بی واسطه داشته باشید. برای دستیابی به چنین مواردی می توانید سفیران آهن را در خرید پروفیل انتخاب نمایید.

ضمن تشکر از شما کاربران گرامی که تا این بخش از مقاله با ما همراه بودید، لطفا نظرات و پیشنهادات و انتقادات سازنده خود را با ما در میان بگذارید. امیدواریم که این مطلب مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته و بتوانیم به اطلاعات و آگاهی شما در خصوص خرید پروفیل هر چند به میزان کم افزوده باشیم.

پشتیبانی-واتساپ پشتیبانی واتساپ پشتیبانی-تلگرام پشتیبانی تلگرام پشتیبانی-ایتا پشتیبانی ایتا